Nowości już czekają! Poznaj je wszystkie!
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Karma bez kurczaka dla psa i kota a alergie pokarmowe. Czy podawanie mu karmy bez kurczaka profilaktycznie ma sens?

2024-03-14
Karma bez kurczaka dla psa i kota a alergie pokarmowe. Czy podawanie mu karmy bez kurczaka profilaktycznie ma sens?

Karma bez kurczaka Wiejska Zagroda a alergie pokarmowe

Obecnie alergie lub nietoleracje pokarmowe to częsty problem, z którym boryakją się nie tylko ludzie, ale również nasi pupile. Psi i koci dietetycy przeżywają prawdziwe oblężenie, ponieważ z roku na rok, coraz więcej opiekunów zwraca się do nich o pomoc w ustaleniu, na co konkretnie jest uczulony ich pupil i czym można go żywić, by uniknąć niepożądanych objawów.

Białko w diecie psa: główny materiał budulcowy

Ten składnik jest podstawowym budulcem, dostarcza również energii. Dieta psa powinna w 70% składać się z mięsa różnego rodzaju: od ryby, kurczaka, wołowinę, jagnięcinę, wołowinę czy kaczkę. Mięso zawiera kwasy nienasycone takie jak kwas: oleinowy, linolowy, linolenowy, a także arachidonowy. Białka pochodzenia zwierzęcego jest do sześciu razy lepiej przyswajalne niż to ze źródła roślinnego. Bardzo ważna jest również zawartość fosforu w świeżym mięsie mięśniowym. Dostarcza pupilowi cennego białka i ważnych składników odżywczych, które dostarczają mu energii i witalności. Warto zadbać o właściwą zawartość podrobów, które są źródłem witamin.

Jakie są objawy alergii pokarmowej?

Typowymi objawami alergii możemy zaliczyć:
  • uporczywe drapanie się (najczęściej w okolicy uszu i pyska),
  • wylizywanie łap i przestrzeni między palcami,
  • łupież,
  • nawracające zapalenie ucha,
  • zaczerwienienie skóry,
  • a także biegunki i wymioty.

Czy kurczak uczula najczęściej? Jakie składniki uczulają?

Które produkty uczulają? W zasadzie uczulać może dosłownie każdy składnik diety. Wśród produktów, które wywołują niepożądane reakcje najczęściej możemy zaliczyć:

  • wołowinę
  • kurze jaj, nabiał oraz mleko
  • orzeszki arachidowe
  • zboża (pszenica, kukurydza)
  • konserwanty, sztuczne barwniki
  • rośliny strączkowe (soja, groch)
  • barwniki, konserwanty

Nie należy jednak wpadać w panikę, jeśli wybrana przez nas karma zawiera któryś z tych składników. Często zdarza się, że właściciele czworonogów usuwają zapobiegawczo z ich diety np. kurczaka. Jeśli pies lub kot jest zdrowy i nie wykazuje żadnych niepokojących objawów, to nie ma potrzeby wykluczać wszystkich potencjalnie uczulających składników z jego diety. Wszelkie niepokojące objawy warto skonsultować z dietetykiem i wspólnie ustalać plan działania.

Alergia na kurczaka – czego unikać?

Twój pupil ma zdiagnozowaną alergię na kurczaka? Pierwszy krokiem będzie oczywiście wykluczenie tego źródła białka z diety. Przyjrzyj się karmie, którą podajesz, być może zawiera ona kurczaka lub podroby, ale to nie koniec. Należy też unikać karm, które w składzie mają „mięso i produkty pochodzenia drobiowego”, „białko zwierzęce”, „białko drobiowe”, „drób” – są to bardzo ogólne określenia i nie mamy pewności jakie konkretnie źródła białka znajdują się w produkcie (kurczak najprawdopodobniej tam jest). Chcesz mieć pewność, że nie podasz psu kurczaka? Dobrym rozwiązaniem będzie wybór karm bez kurczaka z linii Leśne Smaki, takich jak te, od Wiejskiej Zagrody

Jaka karma dla alergika?

Najlepiej takie z prostym składem. Szukając karmy dla alergika wybieramy takie, które mają jak najdokładniej rozpisane składniki, aby nic nas nie zaskoczyło. Jeśli nasz pies ma potwierdzoną również alergię na jaja kurze staramy się unikać tego składnika w karmie. Ostrożnie podchodzimy wówczas też do mączki ze skorupek jaj, która wykorzystywana jest jako źródło wapnia. A co z tłuszczem z kurczaka? Jest on bardzo smakowity i nie należy się go obawiać. Tłuszcz nie jest przyczyną alergii. Niepożądane reakcje zazwyczaj wywoływane są przez białka o dużej masie cząsteczkowej, które w odpowiednio przefiltrowanym tłuszczu nie występują.

Uczulenie na kurczaka u psa – podsumowanie

Opiekunowie psów i kotów coraz częściej spotkają się z problemami alergii lub nietolerancji pokarmowej. Nie wiadomo do końca co jest przyczyną tej rosnącej tendencji. Chcąc sprawdzić, czy zwierzę cierpi na alergię pokarmową należy wykonać badania wykluczające inne przyczyny objawów. Lekarz weterynarii przy wizycie zleci: badanie krwi, test uczuleniowy (śródskórny) oraz poprosi o udanie się do dietetyka zwierzęcego, który pomoże w doborze diety eliminacyjnej. Dobranie odpowiedniej karmy dla psa uczulonego może być trudne, zwłaszcza gdy występują alergie na kilka składników. W takich przypadkach zaleca się konsultację ze specjalistą, który pomoże w doborze odpowiedniego żywienia.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 624 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-09
Polecam
2024-10-08
Polecam
pixel